33. základní škola Plzeň

Dny vědy a techniky

Přinášíme hodnocení našich žáků z páteční akce Dny vědy a techniky.

 

Dne 9.9. jsme se zúčastnili velkolepé akce Dny vědy a techniky. Náměstí Republiky se proměnilo ve vědeckou laboratoř s nepřebernou přehlídkou her a pokusů. Západočeská univerzita připravila spolu s ostatními středními školami 37 expozic. Mohli jsme si vyzkoušet různé aktivity z oblasti programování, robotiky, grafiky a přírodních věd. Zhlédli jsme 3D tiskárnu, 3D pera, roboty pro děti a zelené plátno pro fotografování. Mohli jsme si vyzkoušet simulátor padákoveho kluzáku, dále měkkou robotiku a designování nového prostoru. Nechyběly ani expozice z minulých let, např. trenažér studentské formule, funkční model větrné elektrárny, či auto na vodíkový pohon. Strávili jsme příjemné slunečné dopoledne a odnesli si spoustu zážitků a zkušeností.

Žáci třídy 9.C

 

Na náměstí, kde se akce konala, se nacházela spousta bílých stanů, ale zároveň se pár aktivit nacházelo venku, takže než jsme navštívili jeden ze stanů, mohli jsme hned venku narazit na pár věcí a jednou z nich byly stavebnice. Byly zde různé výtvory ze stavebnic lego a merkur a sami jsme si mohli zkusit něco sestavit. Nejvíce fascinující byl obří jeřáb, který byl sestavený z pouhých malých párátek.

Mimo stavebnice jsme už venku mohli narazit na dva menší roboty, které šlo ovládat a auto na dálkové ovládání. Uvnitř stanů už se nacházelo mnohem více strojů, se kterými šlo různě interagovat. Napájením na malý počítač mohlo fungovat něco, co by se dalo přirovnat k robotické ruce nebo klepetu, se kterým šlo přes ovládání pákou nabrat kusy polystyrenu, což by se nemuselo zdát moc fascinující, ale představa, že se nejednalo o nijak velký stroj, ale jen o jednoduchý malý stroj napájený na malou destičku a dokázalo se to takto přes páku ovládat, je fascinující. Takových strojů zde bylo několik a dělaly různé funkce. Mohli jsme jen pouhým stisknutím tlačítka roztočit kola nebo rozsvítit žárovku. Další věcí, kterou dny vědy a techniky nabízely, byla možnost vidět se v termovizi. Nacházela se zde kamera, přes kterou jsme byli vyobrazeni v termovizi, tedy viděli jsme, na kterých částech těla jsme teplejší a které jsou naopak chladnější, takže jsme se mohli vidět podobně jako by nás viděl třeba některý had.

Další řada stanů nabízela prohlédnutí kostry našich předků, kdy jsme si mohli prohlédnout jednotlivé kosti a lebku. Vedle se nacházely aktivity na logiku jako řešení hlavolamů, rébusů a taky se zde nacházelo mnoho deskových her. Kromě hraní deskových her se zde dají hrát i staré počítačové hry. Byly zde staré počítače s operačními systémy windows 98 a ms dos, takže jste si mohli vyzkoušet zapnout starý počítač a hrát na něm známé i méně známé staré hry.

Poslední, co jsem zkusil, byla 3D tužka. 3D tužka podle názvu 3D dokáže nakreslit obrázky ve 3D, takže už ty obrázky nemusí být na papíře, ale klidně z něj vyčnívat nebo při větší snaze vytvořit model, který by se mohl srovnat s výtvory z 3D tiskárny. Ještě se zde nacházela virtuální realita létání nad krajinou, kde jste mohli zkusit ve VR být létajícím pilotem a hladce přistát.

Dny vědy a techniky možná nabízí ještě pár dalších maličkostí, ale pokusil jsem se sepsat vše, co jsme během výletu zažili a co bylo z celé výstavy nejzajímavější.

Daniel Malý, 8.C

  • Plzeň - oficiální informační server města

  • Centrum robotiky
  • FC Viktoria Plzeň
  • Ovoce a zelenina do škol
  • Městský obvod Plzeň 3
  • Západočecká univerzita v Plzni - fakulta pedagogická
  • Národní plán obnovy

  • Sportovní portál města Plzně
  • Škola online
  • Interaktivní program Alf