Za čerty a Mikulášem do Příbrami

Dne 4.12. jsme se vydali s dětmi za čerty a Mikulášem. Naše cesta vedla do Příbrami, kde v bývalém hornickém dole Marie najdeme čertí peklo. Děti čekala dlouhá cesta štolou, která byla jen lehce osvětlena plápolajícími světýlky v lucerničkách. Cestou k čertům jsme potkali permoníčky, kteří nám ukázali vykutané stříbro. Jenomže kousek za nimi už nás čekalo opravdové peklo. Viděli jsme, jak tam čerti mastí karty, nebo jak si zrovna přinesli v pytli do kotle jednoho z hříšníků. Také nám chtěli vzít jednu paní vychovatelku, jelikož potřebovali babské ucho na lektvar. Ovšem děti byly statečné a paní vychovatelku vysvobodily krásnou čertí básničkou, kterou čertům všechny dohromady odrecitovaly. Nakonec nás pekelníci pustili zpět na zem.

Tam nás doprovázející permoník, který nás všechny také naučil hornický pozdrav „Zdař Bůh!“, odvedl ke schodům do nebe. Ty nás vedly k andělovi, Mikulášovi ale také ke svatému Petrovi. Svatý Petr už měl v rukou připravenou knihu dobrých i špatných skutků, které každé dítě během roku provedlo. Hříšníci museli slíbit, že se polepší, jinak byli Mikulášem vyrozuměni, že si budou muset na příště sbalit batůžek s pyžámkem a zubním kartáčkem a že je pak čeká delší návštěva u nich v pekle. Děti vše ochotně přislíbily a za to dostaly od Mikuláše a anděla krásný adventní kalendář.
Výlet se nám moc líbil. Děti odjížděly plny zážitků.